Refleksoloji , Reflexoloji , Reflexology , Reflexologie

PSİKOAKADEMİ ''Psikolojik Danışmanlık ve Refleksoloji Merkezi ''http://www.psikoakademi.com.tr
http://www.refleksoloji.org

Psikoakademi Psikolojik Danışmanlık ve Refleksoloji Merkezi 2004 Eylül ayında Psikolog ve Refleksoloji Uzmanı Esat B. Z. BAŞARAN ve Halil TABUR tarafından İzmir Alsancak semtinde kuruldu.
Danışmanlığını Prof. Dr. Şenol DANE' nin yaptığı merkez, psikolojik danışmanlık hizmetlerine yeni bir ruh ve yeni bir imaj getirecek yenilikçi bir anlayışla hizmete başladı.
Bireysel psikolojik danışmanlık,kurumsal psikolojik danışmanlık, test hizmetleri ve önemli bir boşluk olan Aile Danışmanlığı konularında danışanlarına bay ve bayan uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. Yine Psikoakademi Türkiye' ye, engellilere bir süredir gelişmiş ülkelerde uygulanan ve önemli başarılara vesile olan refleksoloji uygulamalarını getirerek engelli bireylerin rehabilitasyonunda önemli bir boşluğu doldurdu.
Bu konudaki başarıları sık sık yazılı ve görsel basın aracılığıyla kamuoyuna yansıtılan Psikoakademi, refleksoloji uygulamalarında yeni bir kuram ortaya atarak bu bilimin gelişmesi adına önemli başarılara imza attı.
Psikoakademi markası nörolojik ve psikolojik rahatsızlıkların refleksoloji ile desteklenip, rahatsızlıkların giderilmesinde tamamlayıcı tıbba ilgi duyan insanların ilgi odağı haline geldi.
Bugün Prof. Şenol DANE' nin danışmanlığında Esat BAŞARAN ve Halil TABUR kontrolündeki refleksoloji uygulamaları, İzmir Alsancak, Ankara Balgat, İstanbul Bakırköy-Kozyatağı,Bursa ve Manisa /Akhisar şubelerinde devam etmektedir. Yeni şube açılışları planlanmaktadır.Psikoakademi personeli, yurt içi ve yurtdışı eğitimli refleksoloji uzmanları, aynı zamanda bay ve bayan uzman psikologlardan ve kişisel gelişim uzmanlarından oluşur.

TARİHTEN GÜNÜMÜZE UZANAN DOĞAL ŞİFA REFLEKSOLOJİ

Son zamanlarda yazılı ve görsel basında sıklıkla gündeme gelen,tüm dünyada ciddiyetle uygulanmakta olan ve birçok devletin desteklediği Refleksoloji tedavisinin tarihi çok eski zamanlara dayanmakta.Ülkemizde Refleksoloji dediğimizde karşımıza ilk olarak Türkiye’de Refleksolojiyi beş yıldır ciddiyetle uygulamakta olan Psikoakademi ‘’Psikolojik danışmanlık ve refleksoloji merkezi ‘’ çıkmaktadır.Kurucuları Psikolog ve Refleksolog olan Esat BAŞARAN ve Halil TABUR yaptıkları çok önemli çalışmalarla Türk halkına Refleksolojiyi sevdirmeyi başardılar.Refleksoloji hakkında çok güzel hazırlanmış bir kitap çıkaran uzmanlarımız katıldıkları sayısız televizyon programında,gazetelere verdikleri demeçlerde , Türkiye’de birçok ilde düzenledikleri seminer ve toplantılarda Refleksoloji bilimi hakkında halkımızı aydınlatıyor ve Bakanlardan önemli iş adamlarına ,sanatçılardan halkımıza birçok kişiye Refleksoloji uygulayarak dünya çapında ün yapmalarını sağlayan çok önemi başarılara imza attılar.
Refleksoloji bilimi Türkiye ‘ de yeni yeni duyulmaya başlamışken yapacağınız kısa bir araştırmada dünyada ne kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz.Birçok devletin sosyal güvencesi altında olan refleksoloji tedavisi ,Amerika , Avrupa ülkeleri , Rusya ve Asya ülkelerinin bir çoğunda yaygın olarak kullanılmakta. Bununla birlikte özellikle SP (Serebral Palsi) üzerine Prof. Dr. Şenol DANE danışmanlığında Refleksoloji uygulaması alanında bir buluş yapan Psikoakademi kurucuları Esat B.Z. BAŞARAN ve Halil TABUR , çok önemli bir bilimsel yayın yapmışlardır.Bu bağlamda yurt dışından birçok kişi refleksoloji uygulaması için Türkiye’ye gelmekete.Refleksoloji biliminin yaygınlaşmasına öncülük eden Esat ve Halil beyler Refleksologlar ve Refleksoloji Derneği ile Refleksoloji Eğitim ve Uygulama Derneğinin Kurulmasına ön ayak olmuşlardır.Türkiyede bu dernekler denetiminde İstanbul , İzmir ,Ankara , Antalya , Bursa , Manisa , Amasya , Aydın ve Kayseri’de Refleksoloji uygulaması yapılmaktadır.İstanbul da Bakırköy’de Psikoakademi ‘’Psikolojik Danışmanlık ve Refleksoloji Merkezi ‘’ nde uygulanan Refleksoloji tedavisi bir süredir Anadolu yakasında Central Hospital ‘da Çarşamba Cuma ve Pazar günleri saat 10:00 – 19:00 arasında uygulanmakta ve halkımızın hizmetine açıktır.
Bununla birlikte çok önemli bir gelişme de Esat ve Halil Beyin yaptıkları girişimler sonucu önümüzdeki Dönemde Fatih Üniversitesinde ayrı bir bölüm açılarak Refleksoloji eğitimi alınabilecek.Çok yeni olan bu gelişme ile Türkiye’de Refleksoloji hizmetlerinin kalitesi yükselecek ve kontrol altına alınabilecektir.REFLEKSOLOJİ HİZMET ALANLARI

BEBEKLERDE REFLEKSOLOJİ

Refleksoloji yeni doğan bebeklerde sağlıklı emasyonel ve nörolojik gelişimlerini sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Yapılan çalışmalar doğum sonrası ilk 3 ay düzenli refleksoloji uygulanan bebeklerin zekâ seviyelerinde ve duygusal gelişimlerinde önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir.

Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu, dışarıdan yapılacak müdahalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynayamayacağı düşünülürdü. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalara göre dış etkenler bebeklerin zekâ gelişiminde oldukça etkili bir hale gelmiştir.

Beynin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlıyor ve bebek 3–4 yaşına gelene kadar büyük bir hızla devam ediyor. 5 aylık fetüs 5 duyunun duymak ve dokunmak olmak üzere ikisine sahiptir. Küçücük kafasında her dakika 50.000 yeni hücre oluşmaktadır ve beyin öyle hızlı gelişmektedir ki 6. ayda hızla büyüyen beyin kabuğu kafatasına sığmak için kıvrımlar oluşturmaya başlar. 7. ayda fetüs beyni tüm yaşamı boyunca sahip olacağı 100 milyar beyin hücresinin hemen tamamını oluşturmuştur. Uygulandığı alanlar

• Bebeklerde boy uzatma ve nörolojik gelişim
• Bebeklerde zekâ artırımı
• Bebeklerde kabızlık
• Bebeklerde uykusuzlukÇOCUK SAĞLIĞINDA REFLEKSOLOJİ

• Zatürreye yakalanan küçük çocuklara ilaç tedavisiyle birlikte refleksoloji uygulandığında sadece
ilaç tedavisi görenlerden çok daha hızlı iyileştikleri görülmüştür.
• Kolite yakalanmış çocuklara refleksoloji uygulandığında %50 oranında ağlama süresinde azalma
ve çok daha hızlı iyileşme görülmüştür.
• 50 çocuğa uygulanan bir klinik çalışmada refleksolojinin idrar tutamama sorununu çok büyük ölçüde
çözdüğü saptanmıştır.
• Yüksek doz kemoterapi gören akut lösemi hastası çocuklara uygulanan el masajının bulantı, kusma,
endişe durumunda ortaya çıkan hızlı nabız ve yüksek kan basıncı problemlerini gidermede etkili olduğu görülmüştür.
• Beyin felci olan çocuklarda, refleksoloji uygulananlarda uygulanmayanlara kıyasla önemli ölçüde iyileşmeler görülmüştür.
• Ayak refleksoloji uygulanan zihinsel özürlü çocukların boyunda, kilosunda, sağlık durumunda, sosyal ve zihinsel gelişiminde refleksoloji uygulanmayanlara göre ciddi ilerlemeler görülmüştür.


ENGELLİLERDE REFLEKSOLOJİ

Refleksoloji tedavisi olarak bilinen zone terapi (bölgesel tedavi) nin engellilere olan ilk etkisi Çin, Rusya ve Amerika’da yapılan başarılı literatür çalışmalarıyla İSPATLANMIŞ ve engellilerin tedavi ve rehabilitasyonunda bir tamamlayıcı tedavi biçimi olarak bu ülkelerde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu bağlamda PSİKOAKADEMİ bu konudaki yapılan çalışmaları daha da geliştirerek yeni yöntem ve tekniklerle zenginleştirmiş ve Türkiye’deki engellilere hizmet vermeye başlamıştır. Bu konuda danışman doktorların nezaretinde başta spastik ve gelişim geriliği olan çocuklar, otistik çocuklar ve fiziksel sorunu olan kişilere refleksoloji terapisi uygulaması yapılmaktadır.

Refleksoloji ayak tabanındaki sinir uçlarının uyarılarak ilgili organları canlandırma amacı

gütmektedir. Spaztizelerin gevşemesi, oturma başta olmak üzere birçok fiziksel gelişmeye sebep

olmaktadır. Gelişim geriliği olan çocuklarda da yine başta zihinsel ve fiziksel gelişimi

desteklemektedir. Yakın zamanda Rusya’da bebeklere uygulanmakta ve bebeklerin kabızlık sorununun

çözümlenmesi, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini yaşıtlarına göre daha çabuk sağladığı ispat edilmiştir.


• Mikrosefali – Refleksoloji ilişkisi
• Gelişim Geriliği – Refleksoloji İlişkisi
• Motor Geriliği – Refleksoloji İlişkisi
• Felç – Refleksoloji İlişkisi
• Cerebral Palcy – Refleksoloji İlişkisi
• Spina Bifida – Refleksoloji İlişkisi

refleksoloji ile hayata dönen küçük Sılanın Haberi çok ilgi çekti.
Mikro sefali hastası Doktorların yürüyemez hatta konuşamaz dediği küçük Sıla REFLEKSOLOJİ TEDAVİSİ SONRASI YÜRÜMEYE BAŞLADI
CİNSEL REFLEKSOLOJİ

◙ ERKEK SAĞLIĞI

• Refleksoloji, iktidarsızlık sorunu olan erkeklerde % 87,5 , diğer cinsel sorunlarda % 100 etkili olmuştur.
• İlerlemiş prostat sorunu refleksoloji ile belirli bir ölçüde azaltılmıştır.
• Refleksolojinin sertleşme ve cinsel hazzı arttırdığı kanıtlanmıştır.
• Refleksolojinin erken boşalma sorunlarını ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.


◙ KADIN SAĞLIĞI İÇİN REFLEKSOLOJİ

• Sancılı adet gören kadınların %95’ inde ayak refleksolojisi etkili olmuştur.

• Adet öncesi semptomları (PMS) yaşayan kadınların %46’ sında refleksoloji etkili olmuştur.

• Menopozlu 42 kadına ayak refleksolojisi uygulanmış, bunlardan 17’ si (%40,5) tam, 20’ si (%47,6) önemli ölçüde iyileşmiş, 4’ ünde (%9,5) etkili sonuçlar alınmıştır. Hastalardan yalnızca 1’ inden sonuç alınmamıştır.

• Yumurtalıklarda Oluşan kist sorunlarında Refleksolojinin faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

• Sancılı adet gören kadınlar düzenli olarak refleksoloji uygulattığında adet dönemlerinin düzene girdiği gözlemlenmiştir.

• Vajinusmus ile ilgili yapılan çalışmalarda refleksolojinin kasılmaları gevşetmek sureti ile sağlıklı bir cinsel hayata katkıda bulunduğu görülmüştür.


◙ DOĞUM

• Ayak refleksolojisi uygulanan kadınlarda ağrıların azaldığı ve çalışma gücünün arttığı görülmüştür.

• 10 seans refleksoloji tedavisi gören hamile kadınlar çok daha az sancı ile doğurmuşlardır.

• Doğumdan önce ayak refleksolojisi uygulanan hamilelerde doğum sonrası emzirme kapasitesinin arttığı saptanmıştır.

• Hamilelikte annenin ayağının uyarılmasının ceninin hareketliliğini artırdığı gözlenmiştir.


 
Ünlü Psikolog & Refleksolog Esat BAŞARAN , Ünlü Sanatçı ve Sunucu Mehmet Ali ERBİL'e Refleksoloji uygularken.. SAĞLIK REFLEKSOLOJİSİ

•Migren •Kabızlık
•Panik Atak •Epilepsi
•Depresyon •Reflü
•Bel – Boyun Fıtığı •Astım
•Uykusuzluk •Emes
•Dikkat eksikliği •Omuz Ağrıları
•Öğrenme Güçlüğü •Diz Ağrıları
•Kireçlenme •Enerji Eksikliği
•Alt ıslatma •Bağışıklık Sistemini Güçlendirme
•Yüksek ve Düşük Tansiyon •Konuşma Bozukluğu
•Madde bağımlılığı •Alt Islatma
•Zayıflama •Diyabetik Nöropati
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !