Refleksoloji Nedir ?

Refleksoloji - Reflexoloji - Reflexologie - Reflexology

 

Son zamanlarda yazılı ve görsel basında sıklıkla gündeme gelen,tüm dünyada ciddiyetle uygulanmakta olan ve birçok devletin desteklediği Refleksoloji tedavisinin tarihi çok eski zamanlara dayanmakta.Ülkemizde Refleksoloji dediğimizde karşımıza ilk olarak Türkiye’de Refleksolojiyi beş yıldır ciddiyetle uygulamakta olan Psikoakademi ‘’Psikolojik danışmanlık ve refleksoloji merkezi ‘’ çıkmaktadır.Kurucuları Psikolog ve Refleksolog olan Esat  BAŞARAN ve Halil TABUR  yaptıkları çok önemli çalışmalarla Türk halkına Refleksolojiyi sevdirmeyi başardılar.Refleksoloji hakkında çok güzel hazırlanmış bir kitap ta çıkaran uzmanlarımız katıldıkları sayısız televizyon programında,gazetelere verdikleri demeçlerde , Türkiye’de birçok ilde düzenledikleri seminer ve toplantılarda Refleksoloji bilimi hakkında halkımızı aydınlatıyor ve Bakanlardan  önemli iş adamlarına ,sanatçılardan halkımıza birçok kişiye Refleksoloji uygulayarak  dünya çapında ün yapmalarını sağlayan çok önemi başarılara imza attılar.

Refleksoloji bilimi Türkiye ‘ de yeni yeni duyulmaya başlamışken yapacağınız kısa bir araştırmada dünyada ne kadar yaygın bir şekilde kullanıldığını görebilirsiniz.Birçok devletin sosyal güvencesi altında olan refleksoloji tedavisi ,Amerika , Avrupa ülkeleri , Rusya ve Asya ülkelerinin bir çoğunda yaygın olarak  kullanılmakta. Bununla birlikte özellikle SP (Serebral Palsi) üzerine Prof. Dr. Şenol DANE danışmanlığında Refleksoloji uygulaması alanında bir buluş yapan Psikoakademi kurucuları Esat B.Z. BAŞARAN ve Halil TABUR , çok önemli bir bilimsel yayın yapmışlardır.Bu bağlamda yurt dışından birçok kişi refleksoloji uygulaması için Türkiye’ye gelmekete.Refleksoloji biliminin yaygınlaşmasına öncülük eden Esat ve Halil beyler Refleksologlar ve Refleksoloji Derneği ile Refleksoloji Eğitim ve Uygulama Derneğinin Kurulmasına ön ayak olmuşlardır.Türkiyede bu dernekler denetiminde İstanbul , İzmir ,Ankara , Antalya , Bursa ve Kayseri’de Refleksoloji uygulaması yapılmaktadır.İstanbul da Bakırköy’de Psikoakademi ‘’Psikolojik Danışmanlık ve Refleksoloji Merkezi ‘’ nde uygulanan Refleksoloji tedavisi  bir süredir Anadolu yakasında Central Hospital ‘da  Çarşamba günleri saat 10:00 – 19:00 arasında uygulanmakta ve halkımızın hizmetine açıktır.

Bununla birlikte çok önemli bir gelişme de Esat ve Halil Beyin yaptıkları girişimler sonucu önümüzdeki Dönemde Fatih Üniversitesinde ayrı bir bölüm açılarak  Refleksoloji eğitimi alınabilecek.Çok yeni olan bu gelişme ile Türkiye’de Refleksoloji hizmetlerinin kalitesi yükselecek ve kontrol altına alınabilecektir.

Doğal Şifa, Refleksoloji

 

BEDENİMİZİN doğal iyileştirme gücünü doğal şifa yöntemleriyle harekete geçirerek kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

Tıbbi bilgilere göre insan vücudundaki sinir uçlarının 7000 tanesi ayak tabanında bulunmaktadır. Ayak aynı zamanda bütün meridyen kanallarının sonlandığı yerdir.

Refleksoloji, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vucudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesi olarak tanımlanabilir. Refleksoloji ‘denge’ sağlayan bir terapidir. Refleksoloji Terapisi kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar ve kişiye doğal dengesini kazandırır.

Refleksoloji keyifli, dinlendiren ve ağrı sızı vermeyen bir terapidir.Refleksoloji, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarının ayaklarda olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Refleksoloji, özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına baskı ve ovma yoluyla uygulanır.

Refleksoloji’nin tarihi 5000 yıl öncesine, Mısır Firavunlarına kadar uzanmaktadır. Tarihte Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfedecektir. Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü şeklini almaya başlamıştır.

Refleksoloji’nin yararlarını ise şu şekilde özetleyebiliriz;

Refleksoloji, beden fonksiyonlarını normalleştirir. Normalleşmiş beden fonksiyonlarrı insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirerek ağrıları dindirir.

Refleksolojinin faydalı olduğu rahatsızlıklardan bazıları ;

 

Stres, Yorgunluk, Uykusuzluk, Migren, Başağrısı

Kadın hastalıkları, Menopoz, Regl sorunları

Kabızlık, Hazımsızlık, Sırt ağrısı, Romatizma, Siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunları

 

Spastik engelli,Otizm ,Dikkat eksikliği , Mikro sefali , Spina bifida,Felç

 

Mide reflüsü , Bel – boyun fıtığı , Hazımsızlık

 Refleksoloji, bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Teşhis söz konusu olduğunda mükemmeldir. Bir Refleksoloji uzmanı, ayaklarına dokunduğu kişinin sıkıntılarını büyük olasılıkla tehşis edebilir. Tedavi konusuna gelince ise; diğer Doğal Terapiler gibi Refleksoloji de, “koruyucu sağlık” çerçevesinde kendi üzerine düşeni yapar. Diğer Doğal Terapiler’den farklı olarak Refleksoloji, vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir.

Refleksoloji, kişinin öngörüşmede belirlenen ihtiyacına göre haftada 1 seans (15-30 dakika) uygulanması önerilir. Refleksoloji, yalnızca yukarıda değinilen sıkıntılarda değil, aynı zamanda kişinin kendi doğal dengesini kazanması için de oldukça etkilidir.

 


http://www.psikoakademi.com.tr

http://www.refleksoloji.org

http://www.refleksolojimerkezi.org

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !