Refleksoloji ile hangi hastalıklar tedavi edilir?

Radyo 7 programcılarından Eda Çelebi'nin hazırlayıp sunduğu Eda'yla Gün Ortası programına Psikolog ve Refleksoloji Uzmanı Halil Tabur konuk oldu.

Tabur programda, Türkiye'de hızı bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan Refleksoloji tedavisini anlattı. Ayrıca Refleksoloji tedavisinin daha çok engelli ve otistik çocuklarda oldukça başarılı olduğunu da belirtti.

EDA: Refleksoloji Amerika'da çok yaygın ama Türkiye'de durum nedir? Her şeyden önce refleksoloji nedir?

Halil Tabur: Refleksoloji el ve ayaktaki sinir dokunun uyarılmasıdır. Beynimiz dâhil olmak üzere organlarımızın bedenimizin bölümlerini el ve ayaktaki sinir uzantılarının elle ovma müdahalesi ile uyarılmasıdır. Aslında genel anlamda sinir bilimi denilebilir.

EDA: Refleksoloji bilimsel bir yöntemidir?

Halil Tabur: Refleksoloji ile ilgili yaklaşık bine yakın bir yayın olduğu söyledik. Bine yakın yayın var değişik rahatsızlıklarla ilgili. Değişik rahatsızlıkların tedavisini direk yapması ya da destekleyici bir yöntem olarak durmasıyla ilgili refleksolojinin bine yakın yayında yer aldığını da söyleyebiliriz.

EDA: Neden Türkiye'ye çok geç geliyor bu tarz yöntemler?

Halil Tabur: Bu daha çok aslında toplumların sosyal gelişmişlik düzeyi ya da evrimleriyle de alakalı olabilir. Mesela batıda yaygın olması oradaki aslında insanların modern tıpla sorunlarını tamamıyla çözememenin meydana getirdiği bir takım arayışlar olabilir. Yâda insanların bireyselleşmesi olabilir. Kişileri arayıp kendi adlarına çözüm bulma daha çok bireyselleşmeleri söz konusudur. İnsanları bu tür tedavi yöntemleri bulmaya götürebiliyor.

EDA: Hangi rahatsızlıklara ne şekilde iyi geliyor?

Halil Tabur: Daha çok desteklediği rahatsızlıklar sinirlerle ilgili rahatsızlıklardır. Psikolojik rahatsızlıklardan panik atağa onun dışında dikkat eksikliğinde çok etkili oluyor. Onun dışında bizim çalışma alanımız olan engelli çocuklar ile ilgili tedavi yöntemleri var. Başta olmak üzere otistik ve spastik engelli çocuklardır. Özellikle engelli çocuklar ile ilgili çalışmalar daha bir önem arz ediyor. Bunun sebebi şudur; insanlar bu noktada bire tıkanıklık yaşıyorlar. Normal rahatsızlığı olan bir bireyin modern yöntemlerle herhangi bir ilaç ya da cerrahi operasyonla son çare olarak sorununa çözüm bulabiliyor. Fakat engelli bireylerde böyle bir çözüm imkânı yok dolayısıyla engelli bireylerde refleksolojinin yaptıkları bence daha bir önem arz ediyor. Çünkü engelli çocuklarda küçük de olsa yapılabilecek gelişmeler çok büyük önem arz ediyor.

EDA: İnsanlar bu tedavi yöntemine çok fazla eğilim gösteriyorlar mı?

Halil Tabur: Tam bilmediği için çok taraftar olmayan doktorların yanı sıra çok fazla destekleyen doktorlarda var. Bir kısmı bize bu anlamda yardımcı oluyor. Kendi hastalarının tedavisi desteklenmesi adına bize yönlendikleri vakalar oluyor.

EDA: Spastik çocuklarda durum nedir? Ne şekilde düzenliyorsunuz?

Halil Tabur: Spastik engellilerde oldukça başarılı çalışmalar yapıyoruz. Özellikle spastik denilince kasılmalar geliyor. Refleksoloji küçük yaştaki çocuklara özellikle bebeklere çok daha faydalıdır. Yaşının ilerlemesiyle birlikte bu fayda düzeyi azalmaktadır. Dolayısıyla bizler her zaman söylüyoruz. Bir spastik çocuk eğer bebekse bunun rahatsızlığını minimuma indire bilinmesi mümkündür.

EDA: Size kimler gelmelidir? Genel çerçeveniz nedir?

Halil Tabur: Engelli çocuğu olan, spastik, otistik engeli olan konuşma bozukluğu olan aileleri özellikle davet ediyoruz. Bunun yanı sıra depresyon ve panik atak rahatsızlığı olan bel fıtığı hastalarına destek oluyor. Ameliyatlık düzeyine gelmeyen bel ve boyun fıtığına refleksoloji oldukça faydalı oluyor.

Sağlıklı beslenmeden diyete, şifalı bitkilerin gizemli dünyasından hayatı yaşanılır kılan pratik bilgilere ve yemek tariflerinden çocuk gelişimine pek çok konu Eda'yla Gün Ortası'nda.

Alanında uzman konuklarıyla Eda'yla Gün Ortası hafta içi hergün saat 12.00' de Radyo 7'de…

 

 

http://www.refleksoloji.org

http://www.dailymotion.com/psikoakademi

http://www.facebook.com/refleksoloji

 

http://www.refleksoloji.org

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !