BEBEK REFLEKSOLOJİSİ !!

BEBEK REFLEKSOLOJİSİ !!!     

 

   Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu,dışarıdan yapılacak müdehalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynamayacağı düşünülürdü.Fakat son yıllarda yapılan araştırmalara göredış etkenler bebeklerin zeka gelişiminde oldukça etkili bir hale gelmiştir.

 

   Betin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlamakta ve bebek 3-4 yaşına gelene kadar büyük bir hızla devam etmektedir.5 aylık fetus 5 duyunun duymak ve dokunmak olmak üzere ikisine sahiptir.Küçücük kafasında her dakika 500.000 yeni hücre oluşmakta ve beyin öyle hızlı gelişmektedir ki 6. ayda hızla büyüyen beyin kabuğu kafatasına sığmak için kıvrımlar oluşturmaya başlamaktadır. 7. ayda fetus beyni tüm yaşamı boyunca sağip olacağı 100 milyar beyin hücresinin hemen tamamını oluşturmuştur.

 

    Her bebek düşünme,görme,duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ile doğar.Hayatın ilerleyen dönemlerinde ise bu doğuştan gelen 100 milyar sinir hücresinin üzerine yenileri üretilmektedir.

 

    Bebek beyni milyarlarca sinir hücresiile donatılmış olarak dünyaya gelmektedir.Sinir hücreleri,bebeğin karşı karşıya kaldığı her deneyim ve uyarıcı karşısında birbirleri arasında bağlantı kurarlar.

 

    Bu bağlantılar tekrarlanırsa kalıcı hale gelir ve kocaman bir ağa dönüşür.Bu ağ bir ömür boyunca kullanılacak olan zihinsel kapasiteyi barındırır.Bu,bebeklik döneminin zihinsel gelişim konusunda ne kadar belirleyici ve önemli bir dönem olduğunu bize göstermektedir.

Bebeğinizin sizden aldığı genetik mirası ve doğumdan sonraki ilk yıllarda karşı karşıya kaldığı uyarıcılar ve deneyimler onun zekasının şekillenmesini sağlamaktadır.Uyarılan sinirlerle birlikte bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlanmaktadır.Bu bağlamda REFLEKSOLOJİ tedavisinin bebeğin zihinsel gelişiminde oldukça etkili bir rol oynadığını göstermektedir.

 

    Bebek REFLEKSOLOJİSİ,Refleksoloji tekniğinin bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için bir özel alt bilim dalıdır.Bu alanda dünya ülkelerinde çok ciddi çalışmalar yapılmış hatta Rusya da 0-3 aylık bebeklerde Refleksoloji terapisi zorunlu tutulmaktadır.Refleksoloji terapisi alan bebekler ile almayan bebekler arasında yapılan istatiksel çalışmalarda ciddi oranda farklılıklar görünmüştür.

 

BEBEĞİME NASIL YARDIMCI OLUR??

Refleksolojini Faydaları Nelerdir ?

 

*Bebekler refleksolojiyi rahatlamada yardımcı bulmaktadırlar.Aynı zamanda uyku problemlerine de yardımcı olmaktadır.

 

*Refleksoloji bebeklerde sindirim ve nefes almayada yardımcı olmaktadır.

 

*diş ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır.

 

*Refleksoloji bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

*Bebeğin genel bir iyilik haline girmesini sağlar,kulak,burun ve boğaz hastalıklarına karşı direnci arttırır.

 

*Kabızlık ve gaz problemlerine faydalıdır.

 

Bebek refleksolojisi için bebeğin hangi yaşta olması gerekir ?

 

    6 haftalık olduktan sonra tüm bebeklere uygulanabilmektedir.Bununla birlikte bebeğiniz adımlamaya ve başladığında onu odanın içinde tutmak için çok daha az enerji harcayarak kontrol etmenizi de sağlar.Bu uygulamalar çocukluğunun tümünde işinize yara.Çocuğu ve anneyi yormayan bir terapi sürecidir.

 

REFLEKSOLOJİ İLE İLGİLİ BAZI ARAŞTIRMA SONUÇLARI :

 

Doğum

 

*  Ayak refleksolojisi uygulanan kadınlarda ağrıların azaldığı ve çalışma gücünün arttığı görülmüştür.

 

*  10 seans Refleksoloji tedavisi gören hamile kadınlar çok daha az sancı ile doğumu gerçekleştirmiştir.

 

*  Doğumdan önce (son 2 ay)Refleksoloji uygulanan hamilelerde doğum sonrası emzirme kapasitesinin arttığı gözlemlenmiştir.

((ÖNEMLİ :: Hamileliğin ilk 4-5 ayında Kesinlikle Refleksoloji yapılmaz.!)

 

Çocuk Sağlığı

·                    Zatürreye yakalanan küçük çocuklara ilaç tedavisiyle birlikte refleksoloji uygulandığında sadece ilaç tedavisi görenlerden çok daha hızlı iyileştikleri görülmüştür.

·                    Kolite yakalanmış çocuklara refleksoloji uygulandığında %50 oranında ağlama süresinde azalma ve çok daha hızlı iyileşme görülmüştür.

·                    50 çocuğa uygulanan bir klinik çalışmada refleksolojinin idrar tutamama sorununu çok büyük ölçüde çözdüğü saptanmıştır.

·                    Yüksek doz kemoterapi gören akut lösemi hastası çocuklara uygulanan el masajının bulantı, kusma, endişe durumunda ortaya çıkan hızlı nabız ve yüksek kan basıncı problemlerini gidermede etkili olduğu görülmüştür.

·                    Beyin felci olan çocuklarda, refleksoloji uygulananlarda uygulanmayanlara kıyasla önemli ölçüde iyileşmeler görülmüştür.

·                    Ayak refleksoloji uygulanan zihinsel özürlü çocukların boyunda, kilosunda, sağlık durumunda, sosyal ve zihinsel gelişiminde refleksoloji uygulanmayanlara göre ciddi ilerlemeler görülmüştür.

Kadın Sağlığı

·                                Sancılı adet gören kadınların %95’ inde ayak refleksolojisi etkili olmuştur.

·                                Adet öncesi semptomların (PMS) yaşayan kadınların %46’ sında refleksoloji etkili olmuştur.

·                                Menopozlu 42 kadına ayak refleksolojisi uygulanmış, bunlardan 17’ si (%40.5) tam, 20’ si (%47.6) önemli ölçüde iyileşmiş, 4’ ünde (%9.5) etkili sonuçlar alınmıştır. Hastalardan yalnızca 1’ inden sonuç alınmamıştır.

·                                Refleksoloji iktidarsızlık sorunu oaln erkeklerde %87.5 ,diğer cinsel sorunlarda %12.5 etkili olmuştur.

·                                İlerlemiş prostat sorunu refleksolooji ile belirli bir ölçüde azalmıştır.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !