BEBEK REFLEKSOLOJİSİ

Bebek Refleksolojisi

Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu, dışarıdan yapılacak müdahalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynayamayacağı düşünülürdü. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalara göre dış etkenler bebeklerin zeka gelişiminde oldukça etkili bir hale gelmiştir.

Beyin gelişimi gebeliğin ilk ayında başlamakta ve bebek 3-4 yaşına gelene kadar büyük bir hızla devam etmektedir. 5 aylık fetus 5 duyunun duymak ve dokunmak olmak üzere ikisine sahiptir. Küçücük kafasında her dakika 50.000 yeni hücre oluşmakta ve beyin öyle hızlı gelişmektedir ki 6. ayda hızla büyüyen beyin kabuğu kafatasına sığmak için kıvrımlar oluşturmaya başlamaktadır. 7. ayda fetus beyni tüm yaşamı boyunca sahip olacağı 100 milyar beyin hücresinin hemen tamamını oluşturmuştur.

Her bebek düşünme, görme, duygu gibi beyin fonksiyonlarından sorumlu yaklaşık 100 milyar sinir hücresi ile doğar. Hayatın ilerleyen dönemlerinde ise bu doğuştan gelen 100 milyar sinir hücresinin üzerine yenileri üretilmemektedir. Bebek beyni milyarlarca sinir hücresi ile donatılmış olarak dünyaya gelmektedir. Sinir hücreleri, bebeğin karşı karşıya kaldığı her deneyim ve uyarıcı karşısında birbirleri arasında bağlantı kurarlar.

Bu bağlantılar tekrarlanırsa kalıcı hale gelir ve kocaman bir ağa dönüşür. Bu ağ bir ömür boyunca kullanılacak olan zihinsel kapasiteyi barındırır. Bu, bebeklik döneminin zihinsel gelişim konusunda ne kadar belirleyici ve önemli bir dönem olduğunu bize göstermektedir.

Bebeğinizin sizden aldığı genetik mirası ve doğumdan sonraki ilk yıllarda karşı karşıya kaldığı uyarıcılar ve deneyimler onun zekâsının şekillenmesini sağlamaktadır. Uyarılan sinirlerle birlikte bebeğinizin zihinsel gelişimi hızlandırmaktadır. Bu bağlamda refleksoloji tedavisinin bebeğin zihinsel gelişiminde oldukça etkili bir rol oynadığını göstermektedir.

Bebek refleksolojisi, refleksoloji tekniğinin bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için bir özel alt bilim dalıdır. 4 veya 6 kişilik guruplar halinde eğitim gören ebeveynler büyük anneler ve bebek bakıcıları bu kursu tamamladıktan sonra kendi bebeklerine torunlarına ve bakıcısı bulundukları bebeklere bu teknikleri uygulamaktadırlar.

Bu alanda dünya ülkelerinde çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır ki Rusya da 0- 3 aylık bebeklerde refleksoloji terapisi zorunlu tutulmaktadır. Refleksoloji terapisi alan bebeklerle almayanlar bebekler arasında yapılan istatistiksel çalışmalarda ciddi oranda farklılıklar görülmüştür.

Bebeğime nasıl yardımcı olur? Refleksolojinin faydaları nelerdir?

  • Bebekler refleksolojiyi rahatlamada yardımcı bulmaktadırlar. Ayrı zamanda uyku problemlerine de yardımcı olmaktadır.
  • Refleksoloji bebeklerde sindirim ve nefes almaya da yardımcı olmaktadır.
  • Diş ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır.
  • Refleksoloji bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Bebeğin genel bir iyilik haline içine girmesini sağlar kulak burun ve boğaz hastalıklarına karşı direncini arttır.
  • Kabızlık ve gaz problemlerine faydalıdır.

Bebek refleksolojisi için bebeğin hangi yasta olması gerekir?

6 haftalık ve 2 yaş arasında bütün çocuklara ve bebeklere uygulanabilmektedir. Bununla birlikte bebeğiniz adımlamaya ve yürümeye başladığında onu odanın içinde tutmak için çok daha az enerji harcayarak kontrol etmenizi de sağlar. Bu uygulamalar çocukluğunun tümünde işinize yarar. Çocuğu ve anneyi yormayan bir terapi sürecidir.

Ayak tedavisi ve sinüsler;

Topuktan başparmağa kadar olan yol boyuncu yavaşça uygulanır. Her parmak için aynı yol parmağın ucuna kadar izlenerek yapılır. Elimizin baş ve işaret parmağı arasına alarak hafifçe bütün parmakları tek tek nazikçe döndürerek birazcık sıkılır. Parmaklar sinüslerle eşlenmiştir.

Akciğerler;

Başparmağın hemen altındaki ayak topu akciğerlerle eşlenmiştir. Bütün alan boyunca bastırılarak hafifçe uygulanır.

Mide ve mide ağrıları;

Ayak topu ile topuk arasında kalan bölge vücutta mide ile eşlenmiştir. Sindirim, hazımsızlık ve mide ağrıları gibi durumlarda bu bölge ovularak uygulanır. Aslında bu orta bölge hemen bütün iç organlarında refleks merkezidir. Bu organlara pankreası, karaciğeri, dalağı ve böbrekleri örnek olarak verebiliriz.

Bebek refleksolojisini nasıl öğrenebilirim?

1-2 saatlik oturumlarla ardı ardına birkaç haftalık bir eğitim kursuyla bebek refleksolojisi eğitimi alınabilmektedir. Her oturumda bebeğinizin karın ağrısı, diş ağrısı, uyku problemi, gibi sorunlarına çözüm olacak refleksoloji teknikleri nasıl uygulayacağınızı öğrenirsiniz. Ayrıca bebeğinizin zihinsel gelişimine çok büyük katkı sağlarsınız. Bebeğinize refleksolojiyi kısa sürede yaklaşık 5 – 10 dakika arası uygulamalısınız. Öğrendiğiniz her dersteki refleksoloji tekniklerini bebeğinizde pratikleştirerek rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bebeğin zihin gelişimi için gereken sevecenlik, sıcak yaklaşımlar, onun çıkarttığı seslere olan ilginiz, konuşmanız, yüz ifadeleri ve mimiklerine olan duyarlılığınızın yanı sıra refleksoloji terapisiyle birlikte fiziksel ve zihinsel gelişimi çok daha sağlıklı çocuklara sahip olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !